DUYURULAR
MEHMET MOLLAİSMAİLOĞLU Tarafından Tarihinde yazıldı
Bu yazı 1.533 defa okundu

ÇOK ÖNEMLİ !!!!!!!! KAYITLI ELEKTRONİK POSTA ZORUNLULUĞU HAKKINDA


Sevgili okuyucularımız, 

Elektronik tebligat yönetmeliği, elektronik tebligat hizmetlerinden yararlanma naşlıklı “MADDE 7 Anonim, Limited ve sermayesi paylara bölümmüş komandit şirketlere, elektronik yolla tebligat yapılması zorunludur.    Gerçek kişiler ve diğer tüzel kişiler elektronik tebligat yönteminden dilerlerse yararlanabilirler. denmektedir.

Gerçek ve özel kişilerde www.kep.gov.tr adresinden e-imza ile online başvuru yapabilmektedirler.

Tüzel kişilerde ise kurum adına yetkili kimse başvuru yapabilmektedir.

Bu bağlamda KOCAELİ TİCARET ODASI ile özel yetkilendirilmiş bir şirket arasında geçtiğimiz günlerde bir anlaşma yapılarak Kayıtlı Elektronik Posta adresi temini için işlemler daha da kolaylaştırılmıştır.

Çok Önemli : 

İthalat ve ihracat işleri ile iştigal eden ve yukarıda belirttiğimiz şirketler 30/09/2014 tarihine kadar KEP adresi kullanımına geçme zorunluluğu vardır. Bu şirketler KEP adreslerini çalışmış oldukları Gümrükçü ve Gümrük Müşavirlerine bildirmek zorundadırlar.

Bunun dışında kalan mükellefler ithalat ve ihracatla iştigal etmeyen (Anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş Komandit şirketler ) KEP sistemine kayıt olma tarihleri en son 31/10/2014 olarak belirlenmiştir.

Yapılmayan ve tespit edilmesi durumunda her bir işlem ve dönem için 10.000, 00 TL (onbinlira) idari para cezası düzenlenebileceği açık ve nettir. 

Siz değerli müşterilerimizin mağdur duruma düşmemeleri için özellikle; ithalat ve ihracat işleri ile iştigal eden şirketler başta olmak üzere             Kocaeli Ticaret Odasın da birim olarak açılan KEP ve MERSİS işlemleri bölümüne (Yetkili kişi ASIM BEY) le acilen diyaloğa geçilmesi ve başvurularını hemen yapmaları gerekmektedir.

İhracat ve İthalat harici işlerle iştigal eden şirketler ise en geç 31/10/2014 tarihine kadar mevcut sisteme girmek zorundadırlar.

Saygılarımla,

 

Mehmet MOLLAİSMAİLOĞLU  

Mali Müşavir – Bağımsız Baş Denetçi (KGK)      

 

 

ÖNEMLİ BİR NOT : MERSİS sistemine aktarılmış olan şirketler de (KEP) başvuruları için işlemler daha kolay ve hızlı sonuçlandırılmaktadır.

 

 

 

 

 


Yorumları Görüntüle
Hiç yorum yapılmamış.