DUYURULAR
MEHMET MOLLAİSMAİLOĞLU Tarafından Tarihinde yazıldı
Bu yazı 1.566 defa okundu

ÇOK ÖNEMLİ DUYURU …..!!!!!!


SAYIN İŞVEREN ve MÜKELLEFLERİMİZ

1–6331 SAYILI İŞ GÜVENLİĞİ YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞ BULUNMAKTADIR.                 YASANIN 10.MADDESİ GEREĞİNCE EN AZ BİR İŞÇİ ÇALIŞTIRAN TÜM İŞ YERLERİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPMAK ZORUNDADIR. BU DEĞERLENDİRMEYİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINDAN YETKİ BELGESİ ALMIŞ ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK  HİZMETLERİ FİRMALARI YAPMAKTADIR. EN KISA SÜREDE BU DEĞERLENDİRMEYİ YAPTIRIP DEĞERLENDİRMEDE İŞ GÜVENLİĞİ YÖNÜNDEN EKSİKLERİNİZİN BULUNMASI HALİNDE BUNLARI GİDERMENİZ VE İŞ YERİNİZDE BU İŞLEMLER İÇİN BİR KLASÖR OLUŞTURARAK EVRAKLARI BURADA SAKLAMAK VE TEFTİŞTE İBRAZ ETMEK ZORUNDASINIZ.

2–İŞ YERLERİ TEHLİKE SINIFINA GÖRE ÜÇ FARKLI TARİHTE YASANIN KAPSAMINA                 GİRİP ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK HİZMETLERİ FİRMALARINDAN HİZMET ALMAK         ZORUNDASINIZ.

A- 50’DEN AZ ÇALIŞANI OLAN AZ TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞ YERLERİ 01.07.2014 TARİHİNDE

B- 50’DEN AZ ÇALIŞANI OLAN TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞ     YERLERİ 01.07.2013 TARİHİNDE

C-DİĞER İŞ YERLERİ 01.01.2013 TARİHİNDE ZORUNLULUKLARI DOĞMAKTADIR

3–)İş Kanunu’nun 41. maddesi hükmü gereğince, Fazla saatlerle çalışmak için işçinin     onayının alınması gerekir. Söz konusu yazı onaylı bir şekilde işçinin imzasını içerek şekilde tanzim edilmelidir.Her yıl Ocak ayının sonuna kadar bu yazı alınmalıdır.

Fazla Çalışma Yazısının Alınmaması Halinde Her bir İşçi İçin İdari Para Cezası Vardır;

Kanun’a göre; fazla çalışma ücreti ödenmeyen, hak ettiği serbest zamanı altı ay içinde kullandırılmayan, onayı alınmadan fazla çalıştırılan her bir işçi için 237 TL idari para cezası vardır.

Sayın müşterilerimize önemle duyurulur…..

Mehmet MOLLAİSMAİLOĞLU

Mali Müşavir

 

 

 

 


Yorumları Görüntüle
Hiç yorum yapılmamış.