DUYURULAR
MEHMET MOLLAİSMAİLOĞLU Tarafından Tarihinde yazıldı
Bu yazı 15.115 defa okundu

ÖNEMLİ DUYURU…!!!!


Sayın Müşterilerimiz;

Bilindiği gibi yılbaşında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı İş Güvenliği yasası kapsamında İş ve çalışma hayatını ilgilendiren önemli değişiklikler yapılmış ve yenilikler getirilmiştir.

Yasa beraberinde ağır cezalar da içeren birtakım zorunluluklar içermekte olup, Bunun başında,     işin türü ve çalışan işçi sayısına bakılmaksızın tüm işyerleri için,  yılbaşından bu yana geçerli olmak üzere “RİSK DEĞERLENDİRMESİ” (Risk Analizi)  yapılması gelmektedir.

Bu konu aslında meslek mensuplarımızı ilgilendirmemekte olup, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetki verilmiş firmalara değerlendirmenin yaptırılması ve belirlenen eksikliklerin giderilmesi, sorumluluğu tamamen işverendedir. Ancak öteden beri, genelde meslektaşlarımızdan kaynaklanan bir alışkanlık sonucu hemen her işin ve yenilen cezaların muhatabı olarak meslek mensuplarımız görülmekte ve mükellefler ile ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bu nedenle, lüzumsuz ve meslek mensuplarını doğrudan ilgilendirmeyen tartışmalara girilmemesi için İş Kanunu Tutanaklar Makalelerimiz ve duyurular bölümümüzde yer alan örnekte beliritildiği

Vardiyalı Çalşma Onay belgesi ve Fazla Mesai Onay belgelerini hazırlayarak  imza karşılığı tüm işverenlere tebliğ edilmesi, ayrıca duyuru ekindeki, genelde ihmal edilen, ancak son zamanlarda yaygınlaşan ve daha da artacak olan işyeri denetimlerinde sorgulanan ve ciddi idari para cezaları düzenlenen “Fazla Mesai Yapma Muvafakatnamesi” ile “Vardiyalı Çalışmayı Kabul” formlarının her yıl için tüm çalışanlara imzalatılıp dosyalarına konulması, ayrıca vardiya usulü çalışmadan önce İŞKUR’a yazılı müracaatın yapılması ve en önemlisi, yasada öngörülen sayıları aşan işçilerin ücretlerinin “bir gün bile çalışmış olsalar” mutlaka banka vb. ödeme sistemleri vasıtası ile ödenmesi aksi takdirde adam başı idari para cezalarının uygulanacağı konusunda işverenlerin uyarılması gerekmektedir.

Çok yoğun bir çalışma dönemi  geçirdiğimiz bu günlerde meslek mensubu arkadaşlarımızın sıkıntıya düşmemesi açısından bu duyurunun faydalı olacağı kanaatindeyim.

Mehmet MOLLAİSMAİLOĞLU

Mali Müşavir


Yorumları Görüntüle
Hiç yorum yapılmamış.